Tehničar štampe

• IV stepen stručne spremePostoji nekoliko vrsta tehnika štampe koji se mogu naći u štamparijama i to:
  • -visoka štampa (tipo i flekso štampa)
    -ravna štampa (ofset štampa)
    -duboka štampa (bakro štampa)
    -sito štampa (propusna štampa)

Politehnička škola vrši osposobljavanje tehničara za visoku, ravnu, i flekso-grafsku štampu. Tehničari štampe rade na različitim štamparskim mašinama a to je određeno različitim štamparskim formama, vrstama boja kojima se štampa, pa čak i materijalima na koje se vrši otiskavanje. Podloga za štampu je najčešće papir, karton, lepenka, valovita lepenka, polietilen folija, aluminijumska folija kao i kombinovani materijali.
    Sveske, školski udžbenici, knjige iz oblasti nauke i književnosti, katalozi, kutije, obrasci, blokovi odštampani u različitim veličinama i bojama, delo su tehničara štampe.